WWDC je každoroční kulisou společnosti Apple pro nejdůležitější oznámení o softwaru a hardwaru. Neúmyslně také spustil některé z největších propadáků Applu.
WWDC není jen platformou pro Apple k předvedení svého nejnovějšího vývoje. Je to také klíčová událost, která určuje trajektorii pro další generaci operačních systémů a služeb společnosti. A občas i hardware.
Pro vývojáře je WWDC šancí dozvědět se o nadcházejících změnách, aby mohli začít s vývojem nových aplikací. WWDC byla výchozím bodem pro věci, které zde popisujeme.
Mezi nejvýznamnější patří přechod společnosti Apple na Intel a Apple Silicon. Předchůdcem moderní WWDC byl legendární „chat u ohně“ Steva Jobse, kde strávil více než hodinu posloucháním stížností vývojářů a jejich řešením jednu po druhé.
Spuštění softwaru a hardwaru společnosti Apple však občas selže. Namísto ohlašování velikosti se WWDC stává platformou pro pochybné inovace nebo regrese.
Zde jsou některé z největších selhání WWDC.
Nejhorší z WWDC – iOS 11
Nestává se často, aby byl celý operační systém považován za zklamání. iOS 11 přesto nebyl běžnou aktualizací a k jeho vydání v roce 2017 došlo v Apple během abnormálního období poznamenaného výzvami a změnami.
V roce 2017 Apple přiznal, čeho si již všimli uživatelé iPhonů. Předchozí aktualizace iOS záměrně zpomalila některé starší modely, aby se předešlo problémům s jejich stárnoucími vnitřními bateriemi.
Zároveň společnost řešila stížnosti, že Siri zaostává ve světě virtuálních asistentek (což Apple stále nevyřešil), čelila odporu, že Mac Pro chřadl a zanedbával, a společnost byla zasažena soudní spory za špatnou kvalitu „motýlích“ klávesnic, které se nacházejí v laptopech Mac.
Nově oznámený iOS 11 měl oživit produktovou řadu iPhone o nové funkce a schopnosti. Místo toho vzbudilo hněv od uživatelů.
Funkce, které nový operační systém přidává, často vyžadují vyšší výpočetní výkon, takže není divu, že starší zařízení mohou zaznamenat určité zpomalení. iOS 11 však vyvolal stížnosti, že byl pomalý a opožděný i v tehdy nejnovějších iPhone 7 a iPhone 7 Plus.
Apple oficiálně ukončil podporu pro iPhone 5 a dřívější modely, ale uživatelé iPhonu 6 si všimli slabého výkonu, díky kterému byla jejich zařízení téměř k ničemu. iPhone 6 byl sotva tři roky starý, když byl oznámen iOS 11, takže by měl být snadno schopen provozovat iOS 11, aniž by došlo k zasekávání.
Mnoho uživatelů hlásilo velký nárůst vybíjení baterie, kdy telefony vydržely na plné nabití sotva den. Nakonec byl jako viník označen výkon, ale vylepšení by musela počkat na úplné vyřešení následných aktualizací.
iOS 11 byl také sužován chybami pro nativní aplikace Apple a aplikace třetích stran. Mnoho aplikací se při spuštění pod iOS 11 zlomilo.
Konektivita také trpěla problémy s Bluetooth a WiFi a změny designu ovládacího centra a dalších částí uživatelského prostředí přidaly výkon, ale na úkor jednoduchosti.
Když Apple vydal iOS 11.2, mnoho z těchto problémů bylo vyřešeno a iOS 12 se konkrétně zaměřil na tyto bolestivé body. V té době však již iOS 11 zanechal v ústech uživatelů pachuť.
Nejhorší z WWDC – Mapy
Téměř sedm let po vydání Map Google oznámil Apple na WWDC 2012 svou vlastní aplikaci Mapy. Plánem bylo nahradit Mapy Google na iPhonu, ale hned zkraje byly Mapy katastrofou.
Aplikace Applu byla široce kritizována za to, že uživatele doslova svedla na scestí. Trasy byly často nesprávné nebo matoucí a směrování, které poskytovalo, často zavedlo lidi na špatné místo.
Mapy byly takovou katastrofou, že se manažeři veřejně omluvili, což je ve společnosti, která často tají své zákulisní operace, vzácný jev. Společnost se zavázala, že do nástroje nasype více zdrojů, a přestože se Mapy radikálně zlepšily, mnozí jim stále nevěří.
Nejhorší z WWDC – HealthKit
Je těžké si vzpomenout, kdy mobilní zařízení Apple neobsahovala sledování zdraví a cvičení. V roce 2014 Apple spustil vývojářský nástroj HealthKit, který umožňuje iPhonu fungovat jako centrální centrum pro všechny věci související se zdravím.
iOS 8 přinesl sledování zdraví a kondice, ale některé věci nefungovaly podle plánu. Základní funkce, jako je měření kroku a stoupání letu, se často nepodařilo zaznamenat. Komunikace zdravotních dat mezi aplikacemi, jeden z hlavních důvodů, proč Apple vyvinul HomeKit, často nefungovala. Zdravotní aplikace třetích stran měly problémy se sdílením dat s aplikací Apple Health.
V době, kdy byly Apple Watch představeny v roce 2015, byl HealthKit aktualizovaný a mnohem spolehlivější, ale přesto měl skalnatý začátek.
Nejhorší z WWDC – Memoji a Anamoji
Avataři inspirovaní emotikony Applu nebyli dobře přijati, když přišli s oznámením iOS 12 na WWDC 2018.
Avataři v kresleném stylu museli být interně velkým hitem, protože letošní prezentace WWDC zahrnovala Memoji pro každého manažera Applu, který se objevil na pódiu.
Jak mnozí zjistili, když vytvořili své vlastní Memoji, často nevypadali jako osoba, která se pokoušela nějaké vytvořit. Memoji Craiga Federighiho se jemu samému podobalo jen v nejmenším.
Je těžké sledovat prezentaci Memoji bez přikrčení, když Kelsey Peterson, ředitel strojového učení Applu, vesele předvádí Memoji builder.
Při spuštění dema říká: „Tolik zábavy!“ a pokračuje v budování jednoho na základě svých nedávných střihů a stylů. Výsledné Memoji bylo neskutečné, protože se jí moc nepodobalo.
Pomocí technologie sledování obličejů lze Memoji proměnit v Animoji. Jak název napovídá, Animoji jsou avatary Memoji, které replikují pohyby obličeje uživatele, což jim umožňuje zobrazovat věci jako mrkání, úsměv nebo vyplazování jazyka.
Animoji lze také překrýt přes skutečné tělo uživatele pro hovory FaceTime a další použití videa a jsou tak strašidelné, jak by se dalo očekávat. Je téměř nemožné si představit, že by se někdo objevil na virtuální konferenci s kresleným avatarem jako reprezentací.
Apple dokonce změnil svou stránku Leadership, aby zobrazoval nejvyšší manažery jako Memoji, ale velmi rychle opustil kreslený styl, stejně jako všichni ostatní.
Nejhorší z WWDC – Siri
Zatímco Siri byla oficiálně vydána na „speciální akci“ společnosti Apple v roce 2011 spíše než na WWDC, od té doby je hlavní součástí ekosystému společnosti Apple a různé události WWDC zahrnovaly aktualizace Siri a implementaci hlasového asistenta ve všech produkty společnosti.
Téměř komický nedostatek porozumění vždy brzdil úžasný potenciál Siri. Neschopnost Siri zpracovávat příkazy a nedostatek funkcí ve srovnání s jinými chytrými asistenty vyvolaly kritiku a nedostatky Siri byly předmětem bezpočtu vtipů.
Dokonce i Reddit Siri subreddit je jen proud stížností a screenshotů chyb Siri. Mnozí zjišťují, že Siri postupem času ztratila funkce a funkce, aniž by uživatelé měli možnost tyto změny sledovat.
Nedostatky Siri jsou zvláště viditelné, protože je tak těsně integrována s operačním systémem, přesto jí stále chybí základní funkce, které mají ostatní virtuální asistenti.
Siri pravděpodobně projde zásadní revizí, doufejme na letošní WWDC, kde se očekává, že Apple přidá dovednosti založené na AI, aby výrazně zlepšil svou funkčnost a přesnost.
Nejhorší z WWDC – HomePod
Částečně jsme zahrnuli Siri kvůli ohromujícímu představení HomePodu Apple na WWDC 2017. HomePod byl navržen tak, aby byl středobodem automatizovaného domova a života podle představ Apple, byl velký, drahý a z velké části ignorován.
Vydání HomePodu bylo odloženo až na začátek roku 2018, což nebylo dobré znamení.
S cenou 350 dolarů to nebylo nijak zvlášť překvapivé. HomePod měl poskytnout centrální nástroj pro ovládání zařízení HomeKit, přehrávání hudby a přístup k Siri.
Při spuštění HomePodu již konkurenti, zejména Amazon, měli řadu menších a cenově dostupnějších reproduktorů s hlasovým asistentem. Žádný z nich nemá vynikající kvalitu zvuku jako HomePod, ale když doma rozmístíte zařízení pro interakci s virtuálním asistentem, cena je větší starost než zvuk.
Apple odložil HomePod v roce 2021 poté, co v roce 2020 představil menší a dostupnější HomePod mini.
HomePod Gen 2 byl vydán v roce 2023 a obsahuje funkce, které již HomePod mini měl. Nový HomePod má prostorový zvuk, nové funkce Siri, senzory teploty a vlhkosti a čip Apple U1 Ultra Wideband (UWB). Čip UWB umožňuje předávání mezi HomePodem a dalšími zařízeními s čipem U1, jako jsou současné iPhony.
Vzhledem k tomu, že funkce HomePod Mini stále závisí na Siri, problémy se Siri stále brání přijetí chytrých reproduktorů Apple pro domácnost.
Absolutně nejhorší z WWDC – Ping
Pokud neznáte Ping, není to vaše chyba. Ping byl jedním z mála přešlapů Applu v hudebním prostoru a tohle je trochu bonusový propadák, protože nebyl oznámen na WWDC, ale měl se připojit k různým hudebním službám společnosti a tak svázaný se vším WWDC.
Ping, nebo iTunes Ping, jak byl oficiálně známý, byl spuštěn v roce 2010. Byl navržen tak, aby lidem umožňoval sledovat hudebníky a přidávat komentáře k jejich kanálům. Byl to pokus o hudební sociální síť, která byla navržena jako základní kámen hudebních služeb společnosti Apple.
Během několika prvních hodin po spuštění byl Ping plný spamu. Bez ověření uživatele si mnoho hudebníků nechalo vytvořit účty na svá jména, což mátlo uživatele a rozčilovalo hudebníky.
Slíbená konektivita Facebooku od Applu se nikdy neukázala. Ping zemřel tichou smrtí v roce 2012, kdy iTunes přidaly integraci Facebooku a Twitteru.
WWDC – Lepší dny před námi
Steve Jobs proslavil názor, že velký technologický pokrok přichází s neúspěchy. I když byly tyto propadáky neúspěchy, v mnoha ohledech utvářely budoucnost technologií v Applu.
Poté, co se objevily stížnosti na Mapy, Apple vyčlenil prostředky na opravu. Nedostatky Siri budou nepochybně vodítkem budoucích pokroků, z nichž některé mohou přijít na letošní WWDC.
I přes některé propadáky s vysokou viditelností je WWDC stále přehlídkou toho nejlepšího, co ekosystém Apple nabízí. WWDC je stále jednou z nejdůležitějších událostí v rozvoji technologií společnosti Apple a zlepšování životů uživatelů s mnohem větším počtem zásahů než chyb.
A pokud jsou komentáře Tima Cooka o AI nějakým náznakem, mohlo by to být pozoruhodné.
Zdroj: appleinsider.com