Generální ředitel společnosti Epic Tim Sweeney rychle kritizoval novou strukturu poplatků Applu v EU a nazval je „junk fee“, zatímco Spotify uvedl, že aktualizace je „nepřijatelná“.
Počáteční pokus společnosti Apple dodržovat zákon EU o digitálních trzích nevyšel a EU shledala jeho porušení. Apple tedy oznámil revizi svých podmínek ve snaze vyhovět a zároveň zachovat určitou úroveň kontroly.
Netrvalo dlouho a někteří z největších odpůrců Applu se postavili na scénu a prohlásili nová pravidla za porušení. Generální ředitel společnosti Epic Tim Sweeney se obrátil na X, aby odvysílal své stížnosti, přičemž nejnovější úpravy Applu nazval „junk fee“.
V Evropské unii, kde nový zákon DMA otevírá konkurenci v obchodech s aplikacemi, Apple pokračuje ve svém škodlivém dodržování tím, že uvaluje nový nezákonný 15% poplatek za nevyžádanou poštu uživatelům, kteří migrují do konkurenčních obchodů a monitorují obchod v těchto konkurenčních obchodech.https://t.co /YUYwsnrh32 pic.twitter.com/xAWGkOWPrH
— Tim Sweeney (@TimSweeneyEpic) 8. srpna 2024
Prohlášení sdílené Spotify a první pokryté TechCrunch ukazuje, že společnost pohrdá implementací společnosti Apple. Nejnovější změnu pravidel Applu považuje za ignorování DMA.
V současné době posuzujeme záměrně matoucí návrh Applu,“ stojí v prohlášení společnosti. „Na první pohled tím, že Apple požaduje až 25% poplatek za základní komunikaci s uživateli, opět nehorázně porušuje základní požadavky zákona o digitálních trzích (DMA ). Evropská komise dala jasně najevo, že uvalování opakovaných poplatků na základní prvky, jako je tvorba cen a propojení, je nepřijatelné. Vyzýváme Komisi, aby urychlila vyšetřování, zavedla denní pokuty a prosadila DMA.“
Tyto komentáře přicházejí poté, co Apple upravil strukturu poplatků kolem alternativních obchodů s aplikacemi a poplatků za externí aplikace. Poplatek za základní technologii zůstává, ale předchozí provize byla rozdělena do dvou nových poplatků.
Prvním je počáteční pořizovací poplatek, kdy si Apple účtuje 5 % z každého nákupu provedeného novým uživatelem aplikace za první rok, pokud aplikace používá odkazy k přesměrování uživatelů z App Store. Druhým je poplatek za služby obchodu, který činí 10 % z jakéhokoli prodeje v prvním roce.
Pokud je aplikace znovu nainstalována nebo aktualizována, počítadlo roku se restartuje.
Poplatek se liší podle toho, zda je vývojář začleněn do nových pravidel, nebo zda je součástí programu pro malé firmy. Ať tak či onak, z poplatkové struktury Applu nelze uniknout, a to ani při nabízení nákupů mimo doménu Applu.
Zdá se, že Epic a Spotify očekávají, že EU rozhodne, že Apple nesmí vybírat žádné poplatky za prodej nebo nákup aplikací mimo App Store. Apple samozřejmě věří, že má na těchto nákupech podíl, protože uživatel získal přístup k aplikaci prostřednictvím App Store.
Epic v současné době nefunguje na iPhone, i když plánuje obchod třetích stran a bude distribuovat Fortnite a další hry prostřednictvím jiných obchodů, jako je AltStore. Spotify je nejoblíbenější hudební streamovací službou na světě a v současné době společnosti Apple platí jen velmi málo, pokud vůbec nějaké peníze, nad rámec 100 USD pro vývojáře.
Zdroj: appleinsider.com