Spotřebitelská skupina Euroconsumer zahajuje koordinovanou hromadnou žalobu v Belgii, Itálii, Španělsku a Portugalsku a tvrdí, že to byla chyba společnosti Apple, že hudební služby zvýšily poplatky za předplatné.
„Apple nehrál fér,“ píše se na stránce hromadné žaloby Euroconsumer. „Jako velký technologický hráč Apple zneužil své pravomoci k tomu, aby prostřednictvím svého obchodu Apple App Store uvalil až 30% dodatečné poplatky na služby streamování hudby jiných společností, než jsou služby Apple, jako je Spotify, Deezer, YouTube Music, SoundCloud, Amazon Music, Tidal a Qobuz.“
Následně poukazuje na to, že streamovací služby třetích stran zvýšily ceny pro zákazníky iOS, aby pomohly pokrýt ušlé příjmy. Euroconsumer tvrdí, že tyto zvýšené ceny vedly k tomu, že zákazníci platili nadměrné poplatky ve výši zhruba 3 eur měsíčně za využívání služeb, které si vybrali.
Skupina uvádí, že Apple vydělal zhruba 259 milionů eur na „neférových ziscích předražováním spotřebitelů prostřednictvím jejich streamovacích služeb mimo Apple Music“ jen v Evropě. V reakci na to „bojuje o vrácení přeplatků za více než 500 000 obětí v Belgii, Itálii, Španělsku a Portugalsku.“
Je třeba poznamenat, že společnosti nemusí zvyšovat poplatky, aby mohly fungovat v App Store. Jak bylo uvedeno výše, tyto společnosti jednoduše nutí spotřebitele, aby pokryli náklady.
A mnoho z těchto společností stále tvrdí, že Apple bere více než on. Apple změnil výplatní strukturu App Store s novou 15% úrovní pro předplatná, která se prodlužují na první rok, namísto plošných 30 %, které Spotify stále tvrdí, že Apple požaduje u všech předplatných.
Apple přesto čelí zvýšené kontrole jak ze strany advokátních skupin, tak regulačních orgánů. V březnu Evropská unie uložila společnosti Apple pokutu 2 miliardy dolarů za chování proti řízení, a to navzdory skutečnosti, že nemá dominantní postavení ve streamování hudby v EU.
Není to také poprvé, co eurospotřebitelé šli po Apple. V roce 2020 zažaloval Apple kvůli aktualizaci iOS, která ve jménu stability systému omezila výkon procesoru iPhone.
A v roce 2021 požadoval, aby Apple řešil obvinění z nadměrného vybíjení baterie iPhone v aktualizacích softwaru iOS 14.5 a novějších.
Zdroj: appleinsider.com