Pokud překvapivá akvizice společnosti Apple od vývojáře Mac Pixelmator projde regulačními orgány, budoucnost jeho oblíbených aplikací může být jasná – nebo před námi může být temná obloha.
Společnost Pixelmator oznámila, že souhlasila s akvizicí společností Apple, čeká se pouze na schválení regulačními orgány. Za předpokladu, že akvizice pokračuje, znamená to, že Apple získá Photomator, Pixelmator a možná nejvýrazněji Pixelmator Pro.
Pixelmator je nezávislým vývojářem již 17 let a když poprvé představil to, co by se stalo Pixelmator Pro, vypadalo to jako levnější alternativa k Adobe Photoshop. Vypadalo to tak, bylo to tak a dodnes to zůstává tou levnější možností, ale také se z toho stalo mnohem víc.
Pixelmator Pro si již nekupujete, protože jde o jednorázový nákup, který je ve srovnání s cenou předplatného Adobe směšně levný. Koupíte si ho, protože je to špičkový editor obrázků a cena je jen obrovská výhoda navíc.
Pouze několik aplikací pro Mac se stalo oblíbenými, ale Pixelmator Pro je jednou z nich. Je nesmírně výkonný, je velmi rychlý a tým, který se nyní připojuje k Applu, jej překvapivě pravidelně aktualizuje.
Takže jakkoli byla zpráva o akvizici překvapivá, musí existovat optimismus, že když ji Apple prosadí, Pixelmator Pro získá širší publikum. Musí existovat také naděje, že se nyní může stát jediná věc, na kterou uživatelé stále čekají.
Pokud totiž akvizice poskytne společnosti Pixelmator více zdrojů, mohlo by to konečně přinést Pixelmator Pro na iPad. Již existuje verze pro iPad základní aplikace Pixelmator, ale vytvoření Pixelmator Pro pro iPadOS by bylo přínosem.
Držíme palce
Apple má pouze velmi smíšené výsledky s aplikacemi, které získává. Tým Pixelmator na svém blogu uvádí, že „v současné době nedojde k žádným podstatným změnám aplikací Pixelmator Pro, Pixelmator pro iOS a Photomator“.
Ale i když je rozumné říkat „v této době“, kdy nikdo nemůže znát budoucnost, je to stále znepokojující fráze. Pokud používáte aplikace pro Mac nebo iOS déle než pár let, budete přinejmenším znát Dark Sky, kdysi nesmírně populární aplikaci počasí pro různé platformy.
Tmavá obloha byla zahrnuta do Počasí
Apple koupil společnost v roce 2020, a i když to nějakou dobu trvalo, ve skutečnosti aplikaci připravil o majetek. Nejprve se Dark Sky vypnul na Androidu později v roce 2020, poté se uzavřel na iOS v srpnu 2022.
Nelze se dohadovat o tom, že to byla jen špatná zpráva pro uživatele Androidu, ale také pro mnoho aplikací počasí na všech platformách. Dark Sky měla solidní obchod s prodejem počasí bezpočtu dalších aplikací a všechny musely najít alternativy.
Je diskutabilní, že to byla špatná zpráva pro uživatele iOS. Pro Apple sice Dark Sky ukončil, ale své funkce vložil do aplikace Počasí – a můžete diskutovat, jak dobře se to povedlo.
Tmavá obloha měla pověst skvělé přesnosti, alespoň v USA, kde je spousta hlášení meteorologických stanic. V přepracované aplikaci Počasí společnosti Apple neoficiální důkazy naznačují, že přesnost byla nějak snížena.
Z pracovního postupu se staly zkratky
Na druhou stranu, Apple se možná zbavil názvu aplikace Workflow, když ji získal v roce 2018, ale ukázalo se, že to byla nejlepší možná zpráva pro uživatele. For Workflow byla automatizační aplikace, která toho uměla hodně, ale Apple ji přeměnil na zkratky, které toho umí mnohem víc.
S Apple za ním se Shortcuts dokáže hluboce připojit k iOS a macOS. Být součástí samotného Applu mu dává mnohem větší přístup k operačním systémům, než jaký kdy mohli původní vývojáři umožnit.
Ještě v roce 2018 panovala obava, že Apple kupuje Workflow, aby jej pohřbil. Byl to důvodný strach, protože Apple koupil Dark Sky, aby jej odstranil z Androidu a učinil z něj výhodu iOS.
Ale místo toho se Workflow transformovalo do této důležité součásti iOS a macOS, i když si někdy přejete, aby Apple aktualizoval zkratky trochu víc.
Třetí případ — Primephonic
Takže Dark Sky bylo zbaveno aktiv, Workflow byl přejmenován, ale prakticky znovuzrozen jako lepší verze sebe sama. Mezi všemi aplikacemi, které Apple získal, existuje třetí typ, který nejlépe vystihuje to, co udělal s Primephonic.
Primephonic byla služba streamování klasické hudby, kterou Apple koupil v roce 2021. Velmi neobvyklé je, že sám Apple o tom udělal nějaký hluk a řekl, že zlepší Apple Music pro klasické publikum, a to v roce 2022.
Do roku 2023 o něm nebylo ani slovo. Poté byl spuštěn nově pod názvem Apple Music Classical.
Apple rozhodně přinesl klasickou hudbu více lidem, než by kdy Primephonic dokázal. Ale za méně než 19 měsíců byl Primephonic nedostupný a Apple Music Classical nebyl spuštěn.
Jakou cestou se Pixelmator vydá
Aplikace Pixelmatoru neztmavnou. Nezmizí po dobu 19 měsíců.
Mohou být přejmenováni. Sada hlavních aplikací pro produktivitu společnosti Apple postrádá editor obrázků.
Možná se tedy nakonec dočkáme Pages, Numbers, Keynote a Pictures. Bylo by to zahození 17 let značky Pixelmator, ale stát se to může.
Je pravděpodobně pravděpodobnější, že aplikace Pixelmator budou pokračovat tak, jak jsou. Možná, že samotný Pixelmator půjde a bude nahrazen na Macu, iPadu a iPhonu lepším Pixelmatorem Pro.
Je tu jen otázka, proč to Apple nyní udělal. Měla dlouhou dobu na to, aby si Pixelmator koupila, a možná tak učinila nyní, protože nějak zapadá do budoucích plánů pro Apple Intelligence Image Playground.
Pixelmator Pro ale není jedinou oblíbenou a levnější alternativou k Adobe Photoshopu. K dispozici je také Affinity Photo – a to bylo získáno společností Canva na začátku roku 2024.
Možná, že Canva také kroužila kolem Pixelmatoru. Možná existuje nějaký důvod, proč Apple nechtěl, aby Canva vlastnila tento trh.
Nebo si možná Apple uvědomuje, jak Adobe opakovaně odcizuje svou kreativní uživatelskou základnu. Apple byl vždy preferovanou volbou pro pracovníky s obrázky a ilustrátory.
Možná tedy tato akvizice Pixelmatoru Apple pracuje na udržení své pozice na tomto trhu. Možná se tato akvizice Pixelmator ukáže jako obrovská věc pro Apple, pro tým Pixelmator a pro uživatele.
Zdroj: appleinsider.com