Soud v Britské Kolumbii schválil dohodu, podle níž Apple zaplatí až 14,4 milionu dolarů, aby ukončila hromadnou žalobu kvůli údajnému škrcení iPhonu.
Skupinová žaloba tvrdila, že aktualizace softwaru společnosti Apple zpomalily modely iPhone 6 a iPhone 7, což Apple rozhodně popírá. Aby se však Apple vypořádal se soudním sporem, souhlasil s provedením plateb této třídě v celkové výši 11,1 až 14,4 milionu dolarů.
Definovaná třída se skládá ze zákazníků společnosti Apple, kteří si před 21. prosincem 2017 koupili iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus nebo iPhone SE se systémem iOS 10.2.1 nebo novějším nebo iPhone 7 nebo 7 Plus se systémem iOS 11.2 nebo novějším. Platí pro všechny obyvatele ve všech provinciích Britské Kolumbie s výjimkou Quebecu a je třeba uvést sériové číslo.
Za své potíže mohou spotřebitelé očekávat platbu mezi 17,50 a 150 dolary, pokud budou ve třídě přijati. Jak velká část fondu bude právníkům v soudním sporu vyplacena, není jasné.
CBC uvádí, že podobné žaloby byly podány v Albertě, Ontariu a Saskatchewanu.
Třídní právník Michael Peerless řekl, že soudce byl spravedlivý a rozumný s jejich rozhodnutím o navrhovaném urovnání. Zatímco Apple tvrdí, že urovnání není přiznáním viny, Peerless dodává, že Apple „udělal správnou věc a přihlásil se“.
Výsledek třídní žaloby je posledním, kterému musí Apple čelit v souvislosti s takzvanou „batterygate“ ságou, která zahrnovala zpomalení výkonu iPhonu spouštěné aktualizacemi softwaru, aby bylo zařízení chráněno před opotřebením baterie. Apple tvrdí, že aktualizace měly zachovat stabilitu a být přínosem pro spotřebitele, nikoli je nutit platit za upgrady.
V lednu Apple začal platit od svého vyrovnání v roce 2020 ve výši 500 milionů dolarů, aby ukončil podobnou žalobu o hromadné žalobě v USA, přičemž členům třídy bylo vyplaceno více než 92 dolarů za nárok.
Zdroj: appleinsider.com