Apple již nejméně pět let zkoumá, jak lze neinvazivně a pohodlně měřit zdraví nositele Apple Watch, ve výzkumu, který by mohl být aplikován i na Apple Vision Pro.
Apple vyvíjí nový pásek aktivity pro Apple Watch a volitelně další zařízení, která by byla vyrobena z pružné tkaniny a prováděla zdravotní měření včetně krevního tlaku. V roce 2019 jí byl udělen patent nazvaný „látkové předměty s roztažitelnými pásky“.
V listopadu 2024 byl znovu udělen stejný patent. Apple požádal o patent na tuto verzi v roce 2022, ale přihláška také odkazuje na vydání z roku 2020.
Nejedná se tedy o nějaký nečinný pet projekt někoho z divize Apple Watch v Apple Parku, jde o pokračující snahu prozkoumat téma. Nemusí se však jednat o nejproduktivnější průzkum, protože je těžké dokonce rozpoznat rozdíly mezi různými patenty a patentovými přihláškami.
Každý z nich popisuje způsoby, ve kterých mohou být obvody použity v rámci takového předmětu nositelné technologie.
„Roztažitelný pásek může být vytvořen z prstencového proužku roztažitelné látky s otvorem konfigurovaným tak, aby pasoval kolem části těla uživatele,“ uvádí nová verze. „Obvod může být spojen s prameny materiálu v roztažitelném pásu.“
„Obvody mohou zahrnovat senzorové obvody pro provádění měření na části těla, jako je měření elektrokardiogramu, měření krevního tlaku a měření frekvence dýchání,“ pokračuje. „Cívka vytvořená z vodivých vláken v předmětu na bázi látky může být použita obvodem pro příjem bezdrátového napájení v předmětu na bázi látky pro příjem bezdrátového napájení.“
Zatímco nejzřejmější použití pro takové pásmo by byla budoucí verze Apple Watch, Apple opakovaně dával pozor, aby specifikoval širší aplikace. Od podání prvních verzí tohoto patentu byl však odhalen Apple Vision Pro a nyní je snadné vidět narážky na něj.
„Jako příklady,“ uvádí patent, „náramek s elastickou tkaninou, hlavový pásek s elastickou látkou nebo jiný nositelný předmět, který obsahuje elastickou tkaninu (např. klobouk, spodní prádlo nošené na trupu nebo spodní části těla uživatele, košile, kalhoty, šortky (např. cyklistické šortky, šortky nebo jiné přiléhavé oblečení), oblečení na jógu nebo jiné sportovní oblečení, pásek na ruku, elastický pásek, ponožka, rukavice atd.“
Nároky v rámci patentu také specifikují určité materiály, včetně nylonu a spandexu, plus to, zda pásek může mít elektrody pro svůj elektrokardiografický senzor.
Patent společnosti Apple také uvádí, že existují problémy týkající se jakékoli nositelné technologie a její spolehlivosti při pravidelném používání.
„Pokud nebudete dbát, předměty na bázi látek, jako jsou tyto, nemusí nabízet požadované funkce,“ říká. „Například předmět na bázi tkaniny se snímacími obvody nemusí být schopen přesně shromáždit měření, nemusí být schopen efektivně interagovat s externím zařízením nebo může být pro uživatele obtížné udržovat jej v čistotě.“
V důsledku toho patent Applu podrobně popisuje, jak by takový pásek mohl přežít jakékoli nutné čištění.
„Předmět na bázi látky může být nakonfigurován tak, aby vydržel relativně vysoké teploty, jako jsou teploty spojené s praním oděvů,“ říká. „Například předmět na bázi látky může mít superkondenzátory pro skladování energie a další elektrické komponenty, které lze prát v horké vodě a sušit v sušičce prádla bez poškození.“
Firmy třetích stran se již dříve pokoušely vyrábět řemínky Apple Watch, které poskytují extra energii baterie, dokud to změny v designu Applu neumožnily.
Patent je připsán sedmi vynálezcům. Všech sedm také obsahuje kompletní seznam vynálezců patentu z roku 2020 na ukrytí baterií v pásku Apple Watch.
Zdroj: appleinsider.com