Referenční režim vylepšuje barvy a metadata, takže je ideální pro použití v profesionálních pracovních postupech. Zde je návod, jak jej používat na iPadu Pro.
Referenční režim na iPadu je speciální režim zobrazení určený pro profesionály. Využívá vysoký dynamický rozsah (HDR) na rozdíl od standardního dynamického rozsahu (SDR).
HDR obsahuje řadu vylepšení pro displeje a televizory pro zlepšení kvality obrazu i barev.
V mnoha profesionálních pracovních postupech jsou důležité jas, přesnost barev a detaily. Je důležité umět znát a vidět barvy přesně takové, jaké jsou.
HDR má schopnost odesílat konkrétní a přizpůsobená metadata na úrovni pixelů na displeje. To displejům říká, jak nejlépe zobrazovat obrázky a video.
Chcete-li používat referenční režim na iPadu Pro, budete potřebovat alespoň iPadOS 16 a:
- iPad Pro 13palcový (M4)
- iPad Pro 11palcový (M4)
- iPad Pro 12,9palcový 5. gen nebo novější
Všechny tyto modely iPadu Pro využívají technologie, které zvládnou náročnost referenčního režimu. Používají totiž OLED nebo mini LED podsvícené displeje.
Normy
K dispozici je mnoho profesionálních barevných standardů a Referenční režim na iPadu Pro podporuje následující standardy:
- BT.709
- BT.601 SMPTE-C
- BT.601 EBU
- sRGB
- HDR10 BT.2100 PQ
- BT.2100 HLG Dolby Vision Profile 8.4
- Dolby Vision Profile 5
Společnost filmových a televizních inženýrů, SMPTE, vytváří a udržuje několik standardů pro produkci a střih videa.
Aplikace pro úpravy, jako je například Final Cut Pro, používají standard časového kódu videa vytvořený SMPTE.
V obrazové vědě je k dispozici několik barevných modelů a většina barevných modelů je soustředěna kolem absolutního referenčního bodu představujícího čistě bílou. Toto se nazývá bílý bod.
Použitím barevných modelů s přesnými bílými body lze barvy lépe reprezentovat na různých zařízeních.
Barevné modely lze překládat mezi sebou pro různá zařízení a pro tisk. Většina tiskové produkce využívá barevný model tzv CMYK (Azurová, Purpurová, Žlutá, Černá).
Tím, že Apple může aplikovat různé barevné modely na různá zařízení, lze barvy přesněji reprezentovat, když jsou upraveny pro variace barev zobrazení a tisku.
Referenční režim společnosti Apple používá a standardní svítidlo tzv. bílý bod D65což je referenční standardní bílý bod zdroje denního světla definovaný Mezinárodní komisí pro osvětlení (Commission internationale de l’eclairage nebo CIE) se sídlem ve Vídni v Rakousku.
Barevné prostory
Je v tom dost složitá matematika věda o barvách, do kterého se tady nedostaneme. Rychlé vysvětlení je, že každá složka vlnová délka (barva) obsažená ve světelném zdroji může být popsána jako bod na 2D gradientu v kombinaci s spektrální výkon nebo úroveň intenzity.
Jednoduše řečeno, představte si výpočet barvy světelného zdroje jako vzorec, který vypočítává relativní intenzitu každé vlnové délky ve světelném zdroji.
CIE tomu říká a spektrální distribuce výkonu.
V roce 1931 CIE definovala průměrné nebo typické rozložení barev v a barevný prostor známý jako Barevný prostor CIE 1931.
Tento barevný prostor byl výsledkem experimentů barevných výzkumníků mezi barevnými vlnovými délkami a barvami vnímaný lidmi.
Vnímání barev se může mezi lidmi značně lišit a to, co může jedné osobě připadat jako jedna barva, může jiné vypadat jinak. Proto objektivní měřitelný jsou nutné barevné standardy.
Existují také další barevné prostory, které představují různé distribuce vlnových délek na mřížce. Toto se označuje jako a gamutkterý je obvykle reprezentován jako barevná mapa nebo krychle.
Každý barevný prostor má obvykle svůj vlastní bílý bod nebo pozici na grafu, ve které se nachází čistě bílá.
Přepínáním barevných prostorů na displeji nebo v obrázku můžete změnit bílý bod i způsob rozložení barev v celém gamutu.
Většina, ale ne všechny barevné prostory jsou založeny na červené, zelené, modré (model RGB), který používá tři základní barvy. Když se barvy smíchají, vytvoří se nové barvy.
V roce 1996 definovaly Microsoft a Hewlett Packard sRGB barevný prostor. Byl to pokus o standardizaci a definování barev na počítačových displejích.
sRGB je založen na podmnožině barevného prostoru CIE z roku 1931, který je odvozen od barev používaných ve standardu HDTV (ITU-R BT.709).
Barevný prostor sRGB se pokouší definovat společnou minimální sadu barev RGB. Většina standardních počítačových displejů dokáže zobrazit tento barevný rozsah a lidé s normálním barevným viděním jej mohou vnímat.
Je dobře známo, že maximální počet jednotlivých barev, které většina lidí s normálním zrakem dokáže vnímat, je 16,2 milionu. Obrazy na displeji počítače však mohou ušetřit data tím, že zobrazí pouze menší rozsah barev.
Takové obrázky jsou stále vnímaný jako „plnobarevné“, i když nezahrnují celý rozsah 16,2 milionů.
sRGB je jedním z barevných standardů, které Apple podporuje v referenčním režimu na iPadu Pro.
Myšlenka bílého bodu D65 je taková průměrný denní světlo je dostupné všude a je obecně jednotné. Proto může být použit jako referenční zdroj ve srovnání s široce variabilními zdroji osvětlení a barev interiérů a displejů.
D65 se pokouší definovat neutrální průměrný denní bílý bod jako referenční bod pro modelování dalších barev kolem.
Referenční režim také deaktivuje všechny úpravy displeje iPadu Pro, jako je okolní světlo, True Tone, Auto-Brightness a další funkce.
Teplota barvy
Teplota barvy světelného zdroje se obecně měří v Kelvinůpřičemž každé číslo je definováno jako ofset barevného nádechu přidaný k čistě bílé.
Kelvin je ve skutečnosti měřítkem teplota, jako Fahrenheit nebo Celsius. Ve skutečnosti se 0 Kelvinů rovná -273,15 Celsia – známé také jako absolutní nula nebo nejchladnější teplotu, kterou lze změřit.
5000K je považováno za „denní“ bílou, nižší čísla jako 3000K nebo 3500K jsou považována za „teplejší“ s načervenalým odstínem, zatímco vyšší čísla jako 6500K-10000K jsou více namodralá.
Lidé s normálním barevným viděním by vnímali 6000K-7000K jako „čistou bílou“. Technicky je to opravdu světle modrá barva.
Tato čísla jsou známá jako teploty barev. Změnou teploty barev nebo odstínu obrazu nebo světelného zdroje změníte celkový barevný nádech, který lze upravit pro zkreslení barev v zařízeních, jako jsou displeje a televizory.
Úpravy teploty barev na displejích lze použít ke kompenzaci obecného zkreslení barev zařízení. Může být také softwarově kompenzován na jednotlivých snímcích, které mohou mít při pořízení barevné zkreslení.
Například je známo, že zářivkové osvětlení dodává většině snímků z kamer zelenou. Je známo, že halogenové nebo wolframové osvětlení vytváří teplejší nebo načervenalý tón.
Úpravou teploty barev obrázku můžete korigovat zkreslení osvětlení.
To se stane, když vyberete např Automatická barva možnost nabídky v softwaru pro úpravu obrázků Adobe Photoshop.
Nyní, když víte, jak funguje teorie barev, jste připraveni aktivovat referenční režim na svém iPadu Pro.
Povolení referenčního režimu v iPadOS
Na iPadu Pro můžete referenční režim zapínat a vypínat přechodem na Nastavení->Displej a jas->Pokročilé. Poté klepněte na Referenční režim přepínač.
Můžete také použít další funkci referenčního režimu, tzv Jemné doladění kalibrace pro další vylepšení bílého bodu a jasu (jasu) displeje vašeho iPadu Pro.
CIE má standardizovaný postup pro převod ze surového zdroje světla spektrální záření k jasu. Považuje se za subjektivní měření toho, jak člověk vnímá jas nebo intenzitu světla.
Konverze jasu CIE je v podstatě převodem z hodnoty elektromagnetického záření na obecně vnímanou úroveň jasu.
Ovládací prvky jemného ladění kalibrace iPadOS se nacházejí přímo pod Referenční režim přepínač.
Chcete-li použít kalibraci Fine-Tune Calibration, budete potřebovat externí zařízení pro měření barev displeje, které dokáže fyzicky zaznamenat hodnoty displeje vašeho iPadu Pro. Tyto naměřené hodnoty pak zadáte do aplikace Nastavení, abyste iPadOSu řekli, jak upravit zobrazení.
Tím zajistíte, že váš iPad Pro přizpůsobí svůj displej jakýmkoli barevným variacím hardwaru displeje jednotlivých zařízení. To poskytuje přesnější bílý bod a barevný gamut na základě skutečných měření výstupu displeje.
Chcete-li spustit fyzické měření, budete si také muset stáhnout testovací vzor, který Apple poskytuje na stránce AV Foundation Developer’s v části „Související zdroje“.
Referenční režim lze také použít s Apple Sidecar, pokud používáte iPad Pro jako sekundární referenční displej pro váš Mac.
Pomocí referenčního režimu na iPadu Pro můžete zajistit, aby barvy, které vy nebo klient chcete vidět ve svém pracovním postupu, byly přesně takové, jaké od nich očekáváte.
Zdroj: appleinsider.com