VPN má chránit vás a vaše data, ale ne vždy tomu tak je, pokud jde o bezplatné služby. Zde je důvod, proč byste si měli dávat pozor na bezplatné služby VPN.
Placení za službu virtuální privátní sítě (VPN) nabízí uživatelům mnoho výhod, včetně šifrování jejich online webového provozu. Uchování vašich citlivých dat v soukromí je jeho primární funkcí a v naprosté většině případů tak fungují.
Pro uživatele to nemusí nutně znít jako špatná nabídka. Zdá se, že jsou to všechny výhody VPN, včetně tunelování přes uzly v jiných zemích, abyste se dostali přes geografická omezení obsahu.
I když je zdarma skvělá cena, rozhodně to neznamená, že získáte dobrou službu. V některých případech to ve skutečnosti nadělá více škody než užitku, a to z mnoha důvodů.
Slabé šifrování
Mnoho z nejlepších předplatitelských VPN se může pochlubit vysokými standardy pro jejich šifrování. Díky špičkovému šifrování, které je pravidelně kontrolováno a testováno, placené služby hodně zajišťují klientům, že jejich data jsou v bezpečí.
Čím lepší je však šifrování, tím dražší je implementace a provoz. Pro bezplatnou VPN, která na to nutně nemá hotovostní rezervy, prostě nemohou.
Místo toho bezplatné VPN skončí pomocí starších protokolů. Běžný je PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol), což už není zrovna nejbezpečnější metoda pro použití online.
Slabé protokoly snáze prolomí odhodlaný útočník, což znamená, že váš provoz je ohrožen.
Záznam dat
Dalším důvodem, proč nepoužívat bezplatné služby VPN, je způsob, jakým mohou vydělávat. Aby kompenzovali vaše používání jejich služeb, musí použít jakákoli data, která shromáždí, aby se jim náklady vrátily.
To obvykle znamená, že vaše aktivita je protokolována. Zatímco vaše skutečné připojení může být soukromé před zvědavýma očima, služba může shromažďovat vaši historii procházení a další osobní údaje, které dokáže zjistit.
Tato data jsou poté prodána zprostředkovatelům dat, které se následně použijí k vytvoření profilů, které mohou online marketéři použít k cílení reklamy na vás. Dokonce je shromažďují a používají vládní agentury.
To je do značné míry způsob, jakým Google vydělává příjmy při poskytování mnoha bezplatných online služeb a prakticky každý si je vědom, že se to děje. Rozdíl je v tom, že byste neočekávali, že služba, jako je VPN, bude aktivně shromažďovat a sdílet vaše data, když je určena k tomu, aby vaše online procházení bylo soukromé.
Jako obvykle, pokud používáte bezplatnou službu online, jste často skutečným produktem.
Placené VPN služby často upozorňují, že takto nesbírají data o svých uživatelích. Nejen proto, že nespolupracují s zprostředkovateli dat, ale kvůli rizikům ochrany soukromí.
Pokud VPN shromáždila data o vašich zvyklostech při procházení a uložila je, tato datová mezipaměť se stane potenciálním cílem pro hackery.
Vkládání stránek a odkazy na reklamy
Služba VPN s méně kvalitním šifrováním a možnostmi protokolování dat by mohla jít ještě o krok dále, aby získala zpět své příjmy. Mohly by narušit samotný webový provoz.
Neznamená to rozsáhlé zásahy do výsledků vyhledávání na webu a obsahu webu, který chcete zobrazit. Bezplatná VPN může skutečně na stránky vložit některé další prvky nebo jako vyskakovací okna, takže vám může být poskytována reklama.
Tyto reklamy by vydělávaly za samotnou bezplatnou službu VPN, nikoli za web, na který byla reklama vložena. Je také pravděpodobné, že skutečná reklama na webu může být nahrazena používáním některých bezohledných bezplatných služeb VPN.
V druhém případě by to znamenalo odepřít webu, který čtete, nějaké příjmy z reklamy.
To je ve skutečnosti větší problém, než si myslíte, kromě toho, že se vám bude zobrazovat více reklam. Je možné, že tyto reklamy zobrazují malware přímo do prohlížeče, protože jsou přidávány prostřednictvím menších reklamních sítí, které jsou méně bezpečné a zabezpečené než ty tradiční.
Škodlivé aplikace VPN
Nejhorší problém s bezplatnými VPN je, pokud si vyberete ten, který je aktivně škodlivý. Přístup k bezplatné VPN je velká mrkev, kterou by hacker mohl chytit nic netušící oběti, které jsou až příliš ochotné nainstalovat aplikaci VPN.
Tato aplikace by mohla obsahovat malware skrytý, takže ji lze nainstalovat bez vašeho vědomí. Tento malware by mohl v nejhorším případě shromažďovat a odesílat vaše data nebo infikovat systém, ve kterém je nainstalován.
Známé a placené VPN tento problém zjevně nemají, protože by to vážně poškodilo jejich pověst. Sotva slýchaná bezplatná VPN to nemá co ztratit.
Ne všechny VPN
Výše uvedené problémy jsou běžné problémy bezplatných služeb VPN, ale ne všechny mají tyto problémy. Kromě placených služeb s lepší úrovní zabezpečení a šifrování můžete stále najít některé bezplatné služby, které lze bezpečně používat.
Některé bezplatné služby jsou ve skutečnosti freemium, což znamená placené služby, které nabízejí bezplatné úrovně použití. I když jsou různými způsoby omezeny, jako je výběr serveru nebo rychlost, často nabízejí stejný druh zabezpečení jako placená verze.
Jednou významnou výjimkou ve světě bezplatné VPN je ProtonVPN, služba od stejných lidí, kteří vytvořili ProtonMail. Zatímco bezplatné možnosti omezují, jaké servery můžete použít, stále používají vynikající šifrování a mají přísnou zásadu bez protokolování.
Pokud potřebujete VPN pouze pro příležitostné úkoly a nejste zcela připraveni platit za plnohodnotnou VPN, ProtonVPN je slušná volba pro bezplatnou ochranu. Můžete také najít zvýhodněné ceny na placené VPN služby s nabídkami Black Friday VPN.
Zdroj: appleinsider.com