Několik jednotek iPhone uložených pro forenzní analýzu se samo restartovalo, což mezi úředníky činnými v trestním řízení vyvolalo obavy, že Apple má novou bezpečnostní funkci.
Dotyčné telefony měly několik věcí společných, všechny používaly iOS 18.0 a byly nějakou dobu odpojeny od mobilních sítí. Byli posláni do forenzní laboratoře 3. října 2024.
Dotčená zařízení dokonce zahrnovala jedno, které bylo v režimu Letadlo, a další, které bylo drženo ve Faradayově kleci, která brání elektrickým signálům v přístupu k zařízení. I když je nejpravděpodobnější, že se zařízení začala spouštět nebo že jim docházela baterie, úředníci se domnívají, že restartování bylo způsobeno něčím úplně jiným.
Podle údajného dokumentu orgánů činných v trestním řízení, který získal 404 Médiadůstojníci mají podezření, že jednotky iPhone se mohou samy restartovat kvůli změnám v aktualizaci iOS 18. Úředníci předpokládají, že iPhone se systémem iOS 18 může vysílat signály, které umožní restartovat okolní jednotky, pokud bylo zařízení odpojeno od mobilních sítí.
…zařízení iPhone s iOS 18.0 přenesená do laboratoře, pokud byly k dispozici podmínky, komunikovala s ostatními zařízeními iPhone, která byla zapnuta v trezoru v AFU. Tato komunikace vyslala signál zařízením k restartu poté, co uplynulo tolik času od aktivity zařízení nebo odpojení od sítě.
Podle uniklého dokumentu, jakmile se iPhone restartuje, vstoupí do takzvaného BFU nebo stavu „před prvním odemknutím“, který je bezpečnější než stav AFU nebo „po prvním odemknutí“. iPhone, který se spustí, ale nikdy ho nikdo neodemkne, je zařízení ve stavu BFU, zatímco iPhone odemknutý jeho vlastníkem pomocí hesla, Touch ID nebo Face ID je považován za zařízení ve stavu AFU.
Restartování iPhonů a přepnutí z AFU na BFU představuje významný problém pro úředníky činné v trestním řízení a forenzní týmy, protože po restartu nelze snadno přistupovat k datům zařízení. Vyplývá to z údajného donucovacího dokumentu.
Dokument, na který se ve zprávě odkazuje, byl údajně vytvořen strážci zákona v oblasti Detroitu v Michiganu. Jeho cílem je rozšířit povědomí o problému a nabídnout pokyny, jak izolovat zařízení náchylná k restartu.
Co se s největší pravděpodobností stalo s iPhony, které se samy restartovaly
I když se vyhlídka, že Apple zavede takové bezpečnostní opatření, zdá na první pohled zajímavá, pravděpodobně se tak nestalo ani zde.
V říjnu 2024 několik uživatelů jednotek iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max oznámilo, že jejich zařízení se sama restartovala bez zjevného důvodu. Toto je známý problém, který se vyskytl při běžném používání a který Apple vyřešil aktualizací iOS 18.1.
Tento časový rámec by také odpovídal vytvoření údajného donucovacího dokumentu. Konkrétně dokument říká, že tři iPhony s iOS 18.0 byly 3. října přineseny do forenzní laboratoře, načež se samy restartovaly.
iOS 18.1 byl vydán až 28. října, což znamená, že zařízení mohla být postižena stejnou chybou, kterou zažívali každodenní uživatelé, za předpokladu, že alespoň jeden z nich byl iPhone 16 Pro nebo iPhone 16 Pro Max.
Matthew Green, kryptograf a docent na Univerzitě Johnse Hopkinse, řekl, že hypotéza z dokumentu je „hluboce podezřelá“, ale že by byl také „hluboce ohromen“, kdyby Apple úmyslně provedl restart iPhonů po určité době odpojení od mobilní sítě. sítí.
iPhone se také může restartovat, pokud je baterie vybitá nebo pokud nefunguje správně. Poruchy hardwaru, jako je například vadný čip základního pásma, mohou v některých případech způsobit také neomezené restartování zařízení. I když existuje několik důvodů, proč se telefony iPhone mohly restartovat, aktualizace softwaru, která to způsobuje, se zdá nepravděpodobná.
Zdroj: appleinsider.com